Echo '83 - Bilinmiyor

albumkapak

Üyeler:

Murat Tumer (Davul)
Kaan Altan (Gitar)
Tibet Agirtan (Gitar, Vokal)
Cevdet Tosyali (Vokal)
Ozan Akca (Flüt)
Emin Ersoy (Bas Gitar)

Şarkılar:

Al Beni

Hakkında:

Mavisakal
Mavi Sakal 83 Echo'sunun uyeleri tarafindan kuruldu. Murat Tumer (Davul), Kaan Altan (Gitar), Tibet Agirtan (Gitar, Vokal) Cevdet Tosyali ,(Vokal ), Ozan Akca, (Flüt ), Emin Ersoy (Bas Gitar), Tibet Agirtan (Vokal - Gitar), Cevdet ve Ozan abi haricinde mezun olduktan sonra muzik calismalarina Istanbulda devam ettiler. Gecen seneler icinde toplululuk bir kac kere degisti. toplululuk 92'de Cektir Git, 93'te Mavi Sakal 2'yi piyasaya surdu. 1997'de ucuncu albumleri piyasaya cikti : "Mavi Sakal 97: Iki yol" Gectigimiz Aralik ayinda Mavi Sakal Ingilterede Wembley Stadyumunda Status Quo'nun on grubu olarak iki konser verdi. Cektir git albumu rock cizgileri tasiyordu, stilleri daha sonra degistimi bilemiyorum. Mavi Sakal'in kendi web sayfasi var, eger ilgileniyorsaniz bir bakin. Soldaki resim o web sayfasindan, grubu lise yillarinda gosteriyor. Benim tahminim Stickler'daki sahnede cekilmis resim.Ortadaki Scott Andersen.


Sonradan Mavi Sakal olacak Echo 83 çok havali bir gruptu. Okulda rock müzik sevdalilari için tanri gibiydiler (saklamak olmaz, o siralar okula kizlarin da alinmasinin etkisiyle ve koca koca darsuslularin kitle halinde aski tadip da ne yapacaklarini bilemediklerinden olacak, okula arabesk sirayet etmisti. çogunluk tesbih çekip, yanik sesle ümit Besen söylüyordu). Her sarkilari hit olurdu: Elma Sekeri, Bakiyorum Etrafima, Gül ve Kaç, Liseli Kizlar, Müdür Küp, Go to Hell. Ama yine de en fazla istek alan parçalari John Lennon'un yorumuyla Stand By Me olmustur. Tibet bir "when the night" diye sarkiya girdi mi hepimizin tüyleri diken diken olurdu. Öe yandan kim ne derse desin, kulaklarda en fazla yer eden melodileri de 15 yasindayken besteledikleri ve tüm çalismalardan önce çalmadan edemedikleri, sözleri olmayan Tüyemedim'dir (melodisi söyle: da nat danat dananana nananat!) Kaan Altan çok degisik bir gitaristti. Onu dinleyen ve ciddi müzik kulagi olanlar, sürekli ton ve ritm disi çalan bu çocuk için ya dahi ya soytari derdi. Sonradan, allah için, dahi oldugu ortaya çikti. Kaan beni yetistirdi. Ama nasil yetistirdi derseniz bilmem. Her ögleden sonra bir deri bir kemik oditoryumda yanima gelir, nadiren yüzüme bakar, bana "çocuk" der, birkaç bir sey gösterir, bazen o önde ben arkada çikariz. O konusur, ben dinlerim. Tam hayran vaziyetleri yani. Uzaktan gören de ciddi bir sey konusuruz sanir. Halbuki Kaan bana Conan'i anlatir. Bunu da hatirlayan kalmis midir bilmem; rivayete göre Kaan orta üçteyken ve sinifi gürültü yapmaktayken içeri bir hoca dalar ve hisimla onu kaldirir: "Sen, kalk! Büyüyünce ne olacaksin" der. Kaan: "serseri" der. Ben Kaan Altan'i film gibi seyredip öyle yetistim. Sonra da grubumu kurdum.


Tüm Türkiye'de karanlik günlerdi vesselam. 60'larin ve 70'lerin muazzam müzik atmosferinden sonra 80'ler, 12 Eylül nedeniyle çok kurakti. Siniflarin duvarlarina asili disiplin yönetmeliginde, iki kisiden fazla kisi bir arada bulunamaz yazardi. Saka degil. Okula sürekli müfettis gelir, sürekli uyusturucu kullanmakla itham edilir, milli güvenlik derslerinde cezaevi ziyareti yapar, "bak siyasete bulasirsaniz sonunuz böyle olur" diye tehdit edilirdik. 80 yilinda serbest kiyafetten üniformaya geçildi. Zorunlu din dersi geldi. Ufakliklardan biri, bu din derslerinden birinde, ayet okumak için ayaga kalkip, "elemtere fis kem gözlere sis" diye tepkisini gösterdi gerçi ama golü yemistik bir kere.


Bu dönemlerde, gitar telimize, penamiza gözümüz gibi bakardik. çünkü kayboldugunda, Tarsus'ta pena satan yer yoktu; çünkü böyle seylerin müsterisi kalmamisti artik. Bozuk parayla gitar çalardik. Bas gitar telini Istanbul'dan getirttirirdik. Abidin Cümbüs gitarimin yerine elektro gitar almak için yaz tatilinde Istanbul'a gitmeyi beklemem gerekiyordu; bu sirada 83'ler oditoryum'da gitarimin içine etmisler; gitarimin perisan, iki teli kalmis halini en son Skit Night'ta gördüm: Alp Osmanoglu, senaryo geregi, magara adami kiyafetiyle kalan iki tele vurarak "Last Night a DJ Saved My Life"i söylüyordu. Herkes gülmekten kirilirken, benim gözlerim dolu dolu olmustu. Böylece okulun son ayi gitarsiz kaldim.


ECHO 83'ün o kurak dönemde yaptigi olaganüstü bir seydi. Takinti halinde, sadece özgün beste calarlardi. Sadece birkaç cover'lari vardi. Bir de Tibet'le özdeslesmis olan okulun Vox marka gitarinin üzerindeki etiketi hatirliyorum. üzerinde su yaziliydi: if you value this guitar as much as your life don't fuck with it.


ECHO 83, Kaan Altan'in melodisi hüzünlü bir sarkisinin sözleri:

Bakiyorum etrafima

sagima soluma

hiçbir anlami yok bu yerlerin

ondan baska


bakmayacagim -aramayacagim-

baska bir aska

hiçbir mesk yapmayacagim, eglenmeyecegim

ondan baska

Geri dönmek için tıklayın.

Bu sitenin tasarımı ve programlaması Emir Aydın (TAC'10) tarafından yapılmıştır. (2007)